ČT a státní příspěvky ničí volební soutěž

Volební trh je zdevastovaný. Mohou za to nejen státní příspěvky stranám, ale i média. Kupodivu i veřejnoprávní Česká televize.

Stát každoročně vyplatí parlamentním stranám stovky milionů korun. Začíná to příspěvkem na úhradu volebních nákladů, který u sněmovních voleb činní 100 Kč za hlas a u eurovoleb 30 Kč za hlas. Potom nastupuje příspěvek na činnost. Jeho součástí je nejen příspěvek na mandát, ale i stálý příspěvek. Představte si, že za každého senátora a poslance je stranám každý rok vyplaceno 900 000 Kč za kus. Krajští zastupitelé jsou pak oceněni na 250 000 Kč/ks/rok. Stálý příspěvek dostávají strany, které získají přes 3 % ve sněmovních volbách. Poté je jim totiž vyplaceno šest milionu korun ročně.

Částka se pak zvyšuje podle volebního zisku, její maximální výše je deset milionu korun ročně.

Není se čemu divit, že si parlamentní strany mohou dovolit obrovské billboardové kampaně. Nejhorší na tom však je, že je tím vším likvidována volební soutěž, neboť strany bez příspěvků nemohou konkurovat gigantům z poslanecké sněmovny. O konkrétních částkách ve svém blogu píše Petr Mach - http://machpetrmach.blog.idnes.cz/c/123094/Miliarda-pro-ODS.html .

K této nerovné soutěži politických stran navíc přispívá i chování České televize. Václav Moravec a jeho Otázky Speciál vybírají strany na základě jakýchsi odhadů výsledků voleb. Jak může veřejnoprávní televize, do které by měly mít rovný přístup všechny politické strany, určovat, kdo je a kdo není volitelný, na základě ODHADŮ volebních výsledků?! Poté si zapnete zpravodajský kanál ČT24 a vidíte tiskovou konferenci strany Věci veřejné, pravděpodobně obhájenou tím, že dle odhadů by se měla strana VV možná dostat do poslanecké sněmovny. Ostatní neparlamentní strany však takový prostor nedostanou. Předvolební kampaň vyvoleným politickým stranám v ČT ale platí koncesionáři. Dochází tak mnohdy k paradoxní situaci, že člen nebo příznivec neparlamentní politické strany platí reklamu svým konkurentům, kteří ale už dostávají nehorázné příspěvky od státu.

Česká televize neplní roli veřejnoprávního média. Její redaktoři rozhodují o tom, kdo má a kdo nemá šanci se dostat do sněmovny. Potvrzuje to i dnešní článek na ČT24.cz o volebních číslech, kde byla uvedena volební čísla pouze sedmi stran, ostatní samozřejmě ne. Stručně a výstižně je česká volební soutěž začarovaným kruhem. Nejdůležitější nejsou programy politických stran, ale novináři a průzkumy.

Josef Káles ml.

Autor: Josef Káles | úterý 13.4.2010 15:01 | karma článku: 23,23 | přečteno: 1556x