Prohibice v USA naprosto selhala, v roce 1933 byla zrušena

14. 09. 2012 20:25:30
Níže uvedený článek jsem vytáhl „z šuplíku“ pro připomenutí. Jakmile skončí „Heger Act“, kupuju kanadskou whisky na Alkoobchod.cz ...

Latinské slovo „prohibitio“ označuje zákaz. Prohibicí se nejčastěji rozumí zákaz prodeje a požívání alkoholických nápojů. Největší prohibice alkoholu trvala třináct let ve Spojených státech amerických. Spustil ji takzvaný Volsteadův zákon (Volstead Act) spolu s osmnáctým dodatkem americké ústavy.

Různé prohibiční spolky a hnutí se v USA začaly objevovat již ve 20. letech 19. století. Jednalo se především o ženské či křesťanské skupiny, které proti alkoholickým nápojům argumentovaly tím, že alkohol rozvrací rodinný život. Prvním větším úspěchem těchto hnutí bylo omezení prodeje alkoholických nápojů na území státu Kansas v roce 1881.

Volsteadův zákon a jeho důsledky

Krátce po první světové válce se myšlenka federálního zákazu alkoholických nápojů začínala čím dál více prosazovat. V roce 1919 byl schválen Vosteadův zákon, který definoval alkoholický nápoj, jako nápoj s více než půlprocentním obsahem alkoholu. Výjimku získaly alkoholické nápoje užívané pro náboženské účely (mešní vína) a vinaři mohli v omezeném množství vyrábět víno pro svou vlastní spotřebu. Obě výjimky byly poté často zneužívány, zvýšila se například produkce vína a zákon byl obcházen. Vostead Act byl také posvěcen osmnáctým dodatkem americké ústavy.

Od roku 1920 začala v celých Spojených státech platit prohibice, která však měla více než kontraproduktivní důsledky. Ihned poté se ve velkém rozjel černý obchod s alkoholem, který ovládala mafie. Američané odmítali tento zákon respektovat, spotřeba alkoholu rapidně vzrostla. Například v New York City se během pěti let zvýšil počet nelegálních barů z třiceti až na sto tisíc.

Centrem černého obchodu Chicago

Díky své poloze u hranic s Kanadou se centrem černého obchodu s alkoholem stalo Chicago. Asi nejvíce pašovaným nápojem byla kanadská whisky od Canadian Club, existovaly však i nelegální palírny a alkohol se i ředil. Do USA se však dovážely i jiné nápoje, jako například karibský třtinový rum nebo gin. Mnoho lidí zemřelo na otravu alkoholem v důsledku domácí výroby z průmyslového lihu.

Hlavní postavou americké prohibice se stal mafiánský boss Al Capone, který ovládal obchod s alkoholem na celém východě USA. Tento černý obchod ale doprovázela vysoká kriminalita a jejím vrcholem byl takzvaný masakr na Den svatého Valentýna, kdy se Al Caponeho mafiáni převlékli za policisty a zmasakrovali konkurenční gang.

Kriminalita vedla ke konci prohibice

Právě zmíněný masakr, ale i probíhající hospodářská krize vedla k otevřeným protestům proti prohibici. I prezidentští kandidáti Franklin Delano Roosvelt a Herbert Hoover ve svých kampaních oznamovali záměr zrušit Volsteadův zákon a osmnáctý dodatek ústavy a prohibici označovali za nefunkční. 22. března 1933 podepsal prezident Roosvelt novelu Volsteadova zákona známou jako Cullen-Harrisův zákon, která dovolovala prodej některých alkoholických nápojů (např. piva o 3,2 % alkoholu). „Myslím, že by to mohl být dobrý čas na pivo,“ pronesl údajně prezident po podpisu zákona. 5. prosince 1933 byl poté přijat jednadvacátý dodatek ústavy, který rušil prohibiční osmnáctý dodatek a de facto tak byla zrušena prohibice. Některé americké státy však nadále prosazovaly omezení prodeje alkoholu.

Zrušení prohibice vedlo k legalizaci pracovních míst v palírnách a pivovarech. Rychle se začala obnovovat americká výrobní centra a zrušení prohibice velmi snížilo moc mafií, které se začaly orientovat například na prodej silných drog.

Autor: Josef Káles | pátek 14.9.2012 20:25 | karma článku: 30.04 | přečteno: 9474x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Jan Pavelec

ČR má se svým upoceným pojetím liberalismu 200 let zpoždění.

Podle Listiny základních práv a svobod se Česká republika nesmí vázat na jakoukoliv výlučnou ideologii či náboženské vyznání, a podle Ústavy má být státem sociálním, nikoliv (neo)liberálním.

28.3.2024 v 15:50 | Karma článku: 9.85 | Přečteno: 114 | Diskuse

Jan Bartoň

Přichází nový věk – volíme mezi tragédií a realismem

Pan Václav Vlk starší uveřejnil skvělý komentář k současné mezinárodní situaci pod titulkem Přichází nový věk tragédie. Abychom předešli tragédii, musíme zvolit realismus.

28.3.2024 v 10:00 | Karma článku: 27.03 | Přečteno: 535 | Diskuse

Petr Duchoslav

Ruský břeh Roberta Fica

Jsem proslovenský, dělám vlasteneckou a suverénní politiku, vše jen pro národ. Tak by se stručně dala charakterizovat politika staronového premiéra Roberta Fica. Zní to sice líbivě, ale realita je bohužel jiná.

27.3.2024 v 9:24 | Karma článku: 25.25 | Přečteno: 519 | Diskuse

Petr Štrompf

Utažený kremelský šroub. Stržený závit pak způsobí pohromu

Islamisté vraždící v Moskvě. Mrtví na obou stranách ukrajinské fronty. Represe režimu, žijícího ve strachu o sebe samého. Šrouby stále utahuje a bude je utahovat ještě víc.

26.3.2024 v 17:34 | Karma článku: 18.92 | Přečteno: 469 | Diskuse

Michal Sabó

Rudá záře nad Moskvou aneb mají teroristi právo na soucit?

Útok v Rusku, při němž útočníci v koncertním sále na okraji Moskvy v pátek zabili nejméně 133 lidí a mnoho dalších zranili, nám nastavil zrcadlo. Máme Rusko litovat?

26.3.2024 v 7:13 | Karma článku: 36.52 | Přečteno: 2310 | Diskuse
Počet článků 38 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1570

Textař, politolog, markeťák. Zastupitel Chrudimi od roku 2014 a radní Chrudimi od roku 2018 (nezávislý kandidát).  

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...